Search
  • lidskins

2018-2020 College Commitments

Updated: 11 hours ago

Are you a Senior? Have you decided where you plan on running in College? Email us at lidskins@yahoo.com and let us know! We want to be the first to get the word out!

 

 

CLASS OF 2020

Nathan Lozoya (Southern Wells) – distance – IU Kokomo

Mackenzie Carver (Bloomington North)- distance- Clarion University

Josh Pike (Lakewood Christian)- Jumps- Grace College

Tanner Sallee (Northridge)- Mid-distance- Grace College

Ellie Wagoner (Hebron)- Distance- Grace College

Mollie Gamble (Oak Hill)- distance- Taylor University

Julia Dvorak (Homestead)- distance- University of Notre Dame

Erin Strzelecki (FW Bishop Dwenger)- distance- University of Notre Dame

Kiara Gill (Carmel)- Jump/Sprints- Grace College

Marsten Norris (Warsaw)- Mid-distance- Grace College

Sarah O'day (Plainfield)- Sprints- Grace College

Braden Smith (Lakewood Park Christian)- Sprints- Grace College

Gavin Vandeventer (Eastern) - Mid-distance - IU Kokomo

 

Class of 2019

7/27 Adam Garner (Peru)- distance- IU Kokomo

7/27 Cyrus Felger (New Haven)- distance- IU Kokomo

7/27 Elizabeth Smith (Logansport)- distance- IU Kokomo

6/24 Elizabeth Stanhope (Pike)- distance- Indiana University

6/12 Gavin Gross (North White) - sprints-IU Kokomo 6/12 Ben Harrington (North White) - sprints- IU Kokomo 6/12 Riley Carlson (North White) - sprints- IU Kokomo 6/12 Shannon Isenberg (Southmont) - sprints- IU Kokomo 6/12 Elijah Lootens (Marion) - sprints- IU Kokomo 6/12 Collin Coffey (Mississinewa) - distance- IU Kokomo 6/12 Andrew Epping (Carmel) - distance- IU Kokomo 6/12 Taylor Yoder (Eastern) - distance- IU Kokomo

5/23 Gage Jacobs (Plainfield)- sprints- University of Southern Indiana

5/16 Kaylee Lane (Elwood)- sprints- University of Southern Indiana

5/14 Allyson Granger (Alexandria) - sprints - IU Kokomo 5/14 Justin Summers (Alexandria) - sprints - IU Kokomo

5/14 Jared Quinn (Alexandria) - distance - IU Kokomo

5/3 Dwayne Zeissig (Noblesville) – distance – IU Kokomo

5/3 Luke Griner (Wawasee) - Distance - United State Military Academy West Point

5/3 Isaiah Tipping (Wawasee) -throws- Marian University

4/27 Patrick Simpson (Noblesville)- distance- IU Kokomo

4/19 Kayla McCulloch (East Noble)- distance- Purdue University

4/19 Bryce Jennings (FW Snider)- distance- IU Kokomo

4/19 Mariah Judy (Ben Davis)- distance- University of Indianapolis

4/17 Kaelyn Johnson (Brownstwon Central)- distance- Grace College

4/11 Maria Anderson (Noblesville)- mid distance- Indiana University

4/8 Christopher Heselschwerdt (Providence)- sprints- University of Southern Indiana

4/4 Naiya Carmichael (Terre Haute South)- sprints- St.Mary of the Woods

4/4 Emma Fey (East Central)- mid distance- St.Mary of the Woods

3/24 Dei'Jana Smith (Mishawaka)- sprints- St.Mary of the Woods

3/22 Hannah Lindenman (SB St.Joseph)- throws- University of Dayton

3/21 Jayden Harvey (Avon)- sprints- University of Southern Indiana

3/12 Alex Meyer (Fishers)- distance-IUPUI

3/5 Neal Kathary (West Noble)- throws- Grace College

3/5 Logan Pietrzak (Fountain Central)- distance- Indiana State University

3/4 Brad Schwartz (Northridge)- sprints- Grace College

3/4 Isaac Beatty (Lake Central)- distance- Grace College

2/27 Mitchell Gits (LaPorte)- distance- IUPUI

2/27 Nick Perkins (Roncalli)- distance- IUPUI

2/20 Kortney Buckley (Elkhart Central) – Mid Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

2/20 Rylin Bargarus (Mishawaka)- hurdles- Grace College

2/19 Sydney Welch (Franklin Central)- distance- IUPUI

2/13 Lynae Dawson (Warsaw) – Throws- Grace College

2/13 McKenzie Smith (Wawasee) -Distance- PFW

2/7 Kara Funk (Lebanon)-Sprints-IU Kokomo

2/6 Leah Hall (Bishop Luers)- Distance- University of St.Francis

2/6 Hunter Metzger  (Warsaw) – Pole Vault-Grace College

2/6 Michaela Buriff  (Warsaw) – Hurdles- Grace College

2/1 Taryn Stine (Heritage)-Sprints- University of St.Francis

2/1 Zoe Biggs(Jasper)-Sprints/Jumps- University of St.Francis

2/1 Bryanna Roach (Springs Valley)-Sprints/Jumps- University of St.Francis

2/1 Yamilex Diaz (Columbus East)-Sprints- University of St.Francis

1/26 Alden Fuller (West Vigo) -Sprints – Saint Mary-of-the-Woods College

1/26 Patricia Henney(Jennings Co)-Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

1/25 Ethan Meyer (Fishers)- distance- Indiana University

1/24 Mallory Aker (Southern Wells) – Distance- Grace College

1/24 Elizabeth Moore (Knightstown) – Distance- Grace College

1/24 Lindsey Pope (Greenfield Central) – Distance- Grace College

1/24 Bryan Hernandez-Rios (Caston) – Distance- Grace College

1/24 Zach Johnson (Homestead) – Distance- Grace College

1/24 Dimitri Margaritidis (Frankton) – Distance- Grace College

1/22 Nicole Burke (Clinton Prairie) – distance – IU Kokomo

1/22 Zachery Carmean (Tri-West Hendricks) – distance – IU Kokomo

1/16 Cole Hocker (Cathedral)- distance- University of Oregon

1/10 Claire Mehling (Forest Park) – distance – IUPUI

1/10 Kara Krol (Chesterton) – distance – IUPUI

1/8 Drew Nash (Huntington North)- sprints- University of St.Francis

1/8 Camden Abernathy (Winchester)- distance- University of St.Francis

12/31 Ethan Fugate (Austin)- distance- Bellarmine University

12/20 Ellie Schroeder (Guerin Catholic)- distance- Bellarmine University

12/19 April Chrisman (Lakeland) – Distance – IU Kokomo

12/18 Makayla Gilley (Roncalli) – mid distance – Saint Mary-of-the-Woods College

12/18 Chase Stevens (West Vigo) – mid distance – Saint Mary-of-the-Woods College

12/18 Elyse Hunger (South Ripley) – distance – Saint Mary-of-the-Woods College

12/18 Justin Curtis (Springs Valley) –distance – Saint Mary-of-the-Woods College

12/17 Daunte O’Banion (Madison)- mid distance- Indiana Tech

12/16 Cole Powers (FW Carroll)- distance- Indiana State University

12/15 Kaleb Boone (Clinton Central)- distance- IU Kokomo

12/14 Marino Dolph (Brown County)- distance- Depauw University

12/13 Quinn Gallagher (Guerin Catholic)- distance- University of Notre Dame

12/10 Kailyn DeVault (Northwestern) – Sprints – IU Kokomo

12/10 Casey Lechner (Northwestern) – Distance – IU Kokomo

12/10 Tyler Morgan (Marion) – Distance – IU Kokomo

12/10 Joel Barnes (Marion) – Distance – IU Kokomo

12/5 Devin Schmenk (Heritage)- distance- University of St.Francis

12/4 Brennan Butche (Mississinewa)- distance- IUPUI

12/3 Nick Dombroski (Noblesville)- distance- University of Southern Indiana

12/1 Justin Amburgy (Noblesville)- distance- IUPUI

11/27 Kent Yoder (Westview)- distance- Huntington University

11/21 Elizabeth Stanhope (Pike)- mid distance- Indiana University

11/20 Ben Schmitt (Avon)- distance- Drury University

11/20 Ethan Goddard (Avon)- distance- University of Southern Indiana

11/20 Megan Cole (South Ripley)- distance- Northern Kentucky University

11/19 Ashton Chase (Seymour)- distance- IUPUI

11/18 Jared Chapin (South Bend Riley)- distance- Grand Valley State University

11/14 Jesse Hamlin (FW Snider)- distance- Butler University

11/13 Dakota Thompson (West Noble)- distance- Grace College

11/12 Aubrey Swart (Noblesville)- distance- University of Southern Indiana

11/9 Aubrie Deal (Noblesville)- distance- University of Southern Indiana

11/9 Brady Jarosinski (Hamilton Southeastern)- distance- IUPUI

11/8 Lilly Cummins (Hamilton Southeastern)- distance- University of Southern Indiana

11/2 Leah Anders (Switzerland County)- distance- University of Southern Indiana

10/31 Lulu Black (Hamilton Southeastern)- distance- North Carolina State University

10/30 Kaleigh Pruitt (Seeger)- High Jump – Saint Mary-of-the-Woods College

10/30 Jozee Spatta (Owen Valley)- Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

10/30 Alicia Lombardo (Danville)- Long Jump – Saint Mary-of-the-Woods College

10/30 Claire Gillen (Greencastle)- Throws – Saint Mary-of-the-Woods College

10/30 Lillian VanderMel (North Daviess)- Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

10/30 Wyatt Bales (Terre Haute North)- Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

10/23 Ryan Pehlman (Cathedral)- distance- University of Cincinnati

10/21 Maggie Gutwein (Twin Lakes)- distance- University of Iowa

10/21 Mitchell Curl (West Lafayette)- mid distance- Cornell University

10/21 Ellie Tate (West Lafayette)- distance- Purdue Univerisity

10/21 Emma Tate (West Lafayette)- distance- Purdue University

10/21 Caleb Beimfohr (Harrison)- distance- Marian University

 

Class of 2018

8/20 Lexi Jackson (Lewis Cass)- distance- IU Kokomo

8/10 Brooklyn Hey (Owen Valley)- distance- Indiana State University

7/16 Owen Fink (Avon)- distance- Indiana Wesleyan University

7/16 Keith Abramson (Avon)- distance- Wabash College

7/16 Brock King (Avon)- throws- University of Indianapolis

7/16 Sammy Bullock (Avon)- sprints/mid-distance- Marian University

7/16 Dillon Richard (Avon)- pole vault- Indiana University

7/16 Jaban Carter (Avon)- sprints- Eastern Kentucky University

6/25 Jaden Wills (Noblesville) -jumps- Marian

6/25 Bryce Gatewood (Noblesville) -middle distance-Hanover

6/25 Zach Freeman (Noblesville)- distance- Marian

6/25 Luke Balcuinas (Noblesville)- distance- Trine University

6/21 Sheniya Brown (Ben Davis)- sprints- University of Southern Indiana

6/14 Ethan Goebel (Southwestern Hanover)- distance- Indiana Tech

6/12 Gavin Jacobs (Plainfield)- sprints- University of Southern Indiana

6/10 Tanner Boley (Taylor)- distance- IU Kokomo

6/10 Jacob Teuscher (Tipton)- distance- IU Kokomo

6/1 Ernest Weni (Pike)- hurdles- Grace College

5/29 Jada Shaw (FW Concordia)- distance- University of Wisconsin

5/29 Matthew Ruppert (FW Concordia)- distance- Indiana Wesleyan University

5/29 Abbey Brennan (FW Concordia)- distance- Taylor University

5/28 Brandon Sill (Eastern Pekin)- distance- Trine University

5/24 Ethan Pine (Greenwood)- distance- Wabash College

5/23 Faith White (North Miami) -jumps- IUPUI

5/23 Marie Terry (Eastern Pekin) -hurdles / jumps- IUPUI

5/23 Hallie Mockobee (Boonville) -jumps- IUPUI

5/23 Morgan Fleming (Rensselaer Central)- distance- IUPUI

5/23 Sydney Berry (Caston)- distance- IU Kokomo

5/17 Caleb Miller (Bloomington South)- distance- Cedarville University

5/17 Jacob Wisniewski (Bloomington South)- distance- University of Southern Indiana

5/17 Codie Pullon (Bloomington South)- distance- Vincennes University

5/14 Julia LeBlanc (Mooresville high school)- sprints- University of Southern Indiana

5/14 Tyler Garrett (Martinsville)- Mid distance- University of Southern Indiana

5/13 Leah Metzger (FW Carroll)- distance- Malone University

5/12 Drew Bluethmann (Mt.Vernon)- distance- Wabash College

5/4 Sean Johnson (Cascade)- mid distance/sprints- Purdue University

5/3 Callaway Bird (Culver Academies)- distance- DePauw University

5/2 Heather Plastow (Lakeland Christian)- distance- Grace College

5/1 Colten Parker (New Haven)- throws- University of St.Francis

5/1 Lucas Howett (Warsaw)- distance- Western Illinois University

4/30 Henry Egan (Scecina Memorial)- distance- Wabash College

4/28 Will Persin (McCutcheon)- distance- University of Wyoming

4/28 Caleb Whitlock (McCutcheon)- distance- IPFW

4/28 Josh Kaminski (McCutcheon)- throws- Wabash College

4/27 Isaac Guerendo (Avon)- sprints/jumps- University of Wisconsin

4/27 Nyc Sigmon (Avon)- distance- University of Indianapolis

4/27 Tim Wilson (Avon)- distance- Rose Hulman

4/27 Hunter Wakefield (Avon)-distance- Wabash College

4/27 Peter Simmon (Avon)- distance- Grace College

4/25 Quantavious Bagley (FW Southside)- sprints- University of St.Francis

4/24 Jacob Williams (Harrison-WL)- sprints- IUPUI

4/23 Alexie Day (Warsaw)- jumps- Hillsdale College

4/23 Kendall Menzie (Warsaw)- jumps- Bethel College

4/19 Carmen Trier (FW Concordia)- distance- Grace College

4/17 Ben Nagel (Monrovia)- distance- University of Indianapolis

4/16 Bailey Duncan (Monroe Central)- sprints- University of St.Francis

4/14 Connor Kitson (Fairfield)- hurdles- Grace College

4/11 Zachary Deurloo (Cascade)- hurdles/sprints- University of Indianapolis

4/8 Jadrien Higginson (Castle)- Jumps- University of Southern Indiana

4/7 Anay DeLaCruz (Avon)- Distance- University of St.Francis

4/2 Kyle Liwanag (Warren Central)- Distance- Marian University

3/25 Catherine Newhart (Greensburg High School) -Distance- Marian University

3/20 Sarah Lonneman (Terre Haute South)- mid distance- University Southern Indiana

3/20 Cora Alber (Tippecanoe Valley)- Throws- University of St.Francis

3/20 Maggie Ingledue (Hamilton)-Throws- University of St.Francis

3/20 Jacob Dunn (Homestead)- Distance- University of St.Francis

3/20 Madison Gibson (Plainfield)- Sprints- University of Southern Indiana

3/20 Emma Brown (Evansville Central)- mid distance- University of Southern Indiana

3/9 Kelsey Peck (FW Snider)- mid distance- University of St.Francis

3/9 Tyson Agnew (FW Snider)- mid distance- University of St.Francis

3/8 Ethan Jones (Castle)- distance- Rose Hulman

3/2 Alyssa Ticher (Logansport)- hurdles- Grace College

2/28 Kyle Markland (Franklin Central) – sprints – Indiana Tech

2/23 Zachariah Archibald (Greenfield Central) –Distance- Saint Mary-of-the-Woods College

2/23 Arianna Pershing (Greencastle) – Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

2/23 Taylor Cole (Southwestern Hanover)- Sprints- University of St.Francis

2/20 Hannah Gibbons (Tippecanoe Valley)- Throws- University of St.Francis

2/13 Audrey Benefiel (Tipton)- Distance- IU Kokomo

2/10 Cooper Hansen (Greenfield)- Distance- Hanover College

2/9 Ezekier Breaziel III (Perry Meridian)- Throws- University of St.Francis

2/9 Eyan Peelman (Lawrenceburg)- Throws- University of St.Francis

2/8 Kaylee Lange (Vincennes Lincoln)- Distance- Vincennes University

2/8 Justin Goodwin (Barr-Reeve)- Distance- Vincennes University

2/1 Dylan Felger (Norwell)-Hurdles- Grace College

2/1 Isaac Brown (DeKalb) – Jumps- Grace College

1/30 Maria Siciliano (West Lafayette)- Pole Vault- Cornell University

1/30 Jessie Mescal (Lowell)- Distance- Flagler College

1/25 Jeff Oliver (Plymouth)- Distance- University of St.Francis

1/24 Fletcher Williams (Maconaquah)- Distance- IU Kokomo

1/24 Carson Pocock (Bishop Dwenger)- Distance- IU Kokomo

1/24 Jacob Kirchoff (Rushville)- Distance- IU Kokomo

1/24 Caylene Cole (Frankton)- Distance- IU Kokomo

1/24 McKenna Moore (Lewis Cass)- Distance- IU Kokomo

1/24 Hailey Law (Clinton Prairie)- Distance- IU Kokomo

1/13 Peter Simmon (Avon)- Distance- Grace College

1/11 Emily Truax (Brownsburg) – Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

1/11 Claire Loebker (Seymour) – Distance – Saint Mary-of-the-Woods College

1/10 Kayla Newman (Centerville)-distance- Earlham College

1/10 Shiana Bellingham (Jac-Cen-Del) – distance- Earlham College

1/10 Jakob Kintzele (Chesterton)- Distance- Princeton University

1/6 Alex Brummet (Lebanon)- Distance- Grace College

1/4 Justin Becker (FW Carroll)- Sprints- Purdue University

12/31 Ethan Roach (West Vigo)- Sprints- Wake Forest University

12/23 Jenna Beagle (Park Tudor)- Distance- Bates College

12/21 Logan Schmucker (FW Snider)- Mid Distance- IU Kokomo

12/21 Addison Stoppenhagen (Norwell)- Sprints- University of Saint Francis

12/21 Justin Gephart (Bellmont)- Distance- University of Saint Francis

12/19 Zane Williams (Carmel)- Distance- Depauw University

12/18 Allison Topp (Norwell)- Mid Distance- University of Saint Francis

12/18 Montanna Keirn (Central Noble)- Sprints- University of Saint Francis

12/11 Jenna Duff (Westview) – Jumps- Grace College

12/11 Julia Malson (Rossville) – Sprints- Grace College

12/11 Makenzie Adams (Faith Christian) – Distance- Grace College

12/11 Casey Wallen (West Noble)- distance- University of Saint Francis

12/11 Stephanie Ziemniak (Boone Grove)- jumps- University of Saint Francis

12/1 Trevor Miller (Elkhart Christian Academy)- distance/mid distance- Bethel College

12/1 Kayla Coryea (Plainfield)- distance- St. Mary of the Woods College

11/17 Andy Kohrman (Heritage High School)- distance- Univeristy of Saint Francis (IN)

11/16 Hanna Anderson (Greenwood)- sprints- Lipscomb

11/16 Maddy Hurt (Crawfordsville)- distance- Southern Illinois University

11/13 Levi Herb (Terre Haute North)- distance- St.Mary of the Woods College

11/12 Mackenzie Adams (Northridge)- distance- Indiana Wesleyan University

11/12 Maggie Falater (FW Carroll)- distance- Indiana State University

11/12 Grace McDurmon (Evansville Mater Dei)- distance- Southern Illinois University

11/6 Faith Barba (Floyd Central)- distance- Vincennes University

11/1 Jalen Royal (FW Northrop)- mid distance/sprints- Indiana University

11/1 Madelyn Brown (West Vigo) -distance- Saint Mary-of-the-Woods College

11/1 Brooke Stateler  (West Vigo)-distance- Saint Mary-of-the-Woods College

11/1 Jarrett Scott (West Vigo)-distance- Saint Mary-of-the-Woods College

 

 

For 2014-2015 Commitments, click HERE. For 2013-2014 Commitments, click HERE. For 2012-2013 Commitments, click HERE. For 2011-2012 Commitments, click HERE.

 

Comments are closed.

 

3,690 views